Święta zbliżają się już małymi kroczkami. Szał zakupów i przygotowań dopiero przed nami, ale o tradycyjnym pierniku warto pomyśleć już teraz.
Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej tradycji od wieków. W Europie pierniki zostały rozpowszechnione po wojnach krzyżowych, kiedy to nastąpił rozwój handlu z Bliskim Wschodem, a wraz z nim pojawiły się egzotyczne przyprawy, bez których nie byłoby mowy o piernikach.
Piernik wywodzi się ze znanych w średniowieczu miodowników (wielkich bochenków chleba z miodem), które wzbogacono właśnie przyprawami korzennymi. Stąd też nazwa „piernik”, która pochodzi od staropolskiego określenia „pierny”, co oznacza „pieprzny”.
Piernik charakteryzuje się ciemną barwą, intensywnym korzennym zapachem i niepowtarzalnym, słodkim i jednocześnie pikantnym smakiem, którego nie można pomylić z niczym innym. Smak ten zawdzięcza zawartości miodu i przypraw korzennych. Najpopularniejsze z nich to cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, imbir oraz pieprz. Pierwotnie właśnie ze względu na ich koszt piernik był synonimem dobrobytu i luksusu.
Pierniki to także nieodłączny element świątecznej atmosfery i nie może ich zabraknąć w bożonarodzeniowym menu. Pierniczki to bowiem symbol szczęścia i dostatku.
Jak będzie wyglądać pieczenie pierników w naszej klasie?
1. W tym dniu przynosimy do szkoły gotowe ciasto przygotowane przez mamy, babcie lub ciocie.
2. Przynosimy potrzebne przybory: foremki, wałki, podkładki, fartuszki, elementy dekoracyjne do zdobienia pierniczków, ściereczki, papier do pieczenia.
3. Zajęcia odbywać się będą w świetlicy szkolnej.
4. Będziemy wałkować ciasto, wykrawać pierniczki, układać na blaszkach. Pani będzie piekła pierniki, a my po upieczeniu będziemy je przyozdabiać i kosztować.
Zapraszamy do pomocy chętne mamy!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz