środa, 18 października 2017

Dlaczego liście żółkną i spadają - zajęcia projektowe


Nic się bardziej nie kojarzy z jesienią niż żółknące i opadające liście. Dlaczego żółkną? Czy to dobrze, czy źle, że opadają?


Próbowaliśmy się tego dowiedzieć obserwując drzewa w parku. Gdy liście są zielone, łącznie tworzą dużą powierzchnię, która ma za zadanie pochłaniać jak najwięcej energii słonecznej i dwutlenku węgla. Gdy dzień staje się krótszy, a noce zimniejsze, drzewa zaczynają się pozbywać liści. Zanim liść spadnie na ziemię, drzewo zabiera z niego wszystko, co może mu się przydać. Z liścia do pnia zaczynają wędrować mikroelementy, witaminy, woda i wszelki materiał budulcowy. Gdy liść jest opróżniany, zaczyna zółknąć, bo drzewo zabiera z niego również bardzo ważny dla każdej rośliny zielony barwnik zwany chlorofilem.

Czy to nie jest niemądre? Po co drzewo ma zrzucać liście, skoro na wiosnę będzie musiało wypuścić nowe?

Liście drzew nie są odporne na mróz i zimą mogłyby zostać zniszczone. Co ważne, zimą uciekłaby przez nie woda. A to, w trakcie zimowej suszy, mogłoby być niebezpieczne. Susza zimą? Czy to aby nie pomyłka? Nie to wcale nie jest błąd. Mimo, że zimą jest śnieg, który jak wiemy tak naprawdę jest wodą, to zima jest najdłuższą suszą w naszym klimacie. Śnieg i zamarznięta woda w glebie jest kompletnie nieprzydatna roślinom. Nie są w stanie jej wchłonąć korzeniami. Dlatego tak ważne jest pozbycie się liści. Czyli opłaca się mieć liście, zrzucać je na jesień i rozwijać od nowa na wiosnę.

Piękna pogoda sprzyjała naszym obserwacjom w parku. Liście przybrały już wsaniałe barwy. Zrobiliśmy kolorowe bukiety, a przyniesione do klasy liście wykorzystaliśmy do zrobienia pięknych jeżyków.




































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz