niedziela, 4 października 2015

Co nas czeka w bieżącym tygodniu?

Będziemy mówić o parku jesienią i o jesiennych skarbach.



Wybierzemy się na spacer do Parku.


Poznamy litery o O i m M.












Park odkrywać można nie tylko wzrokiem, ale również słuchem. Stań w parku na chwilę i zamknij oczy. Postaraj się nic nie mówić i nie ruszać. Co słyszysz? Samochody? Ludzi rozmawiających? Szum drzew? Odgłosy ptaków? Postój tak chwilę, Twój mózg musi przyzwyczaić się do zdobywania informacji z ograniczonej ilości zmysłów.

Z czym kojarzy Ci się park? Pewnie z drzewami. Drzew w parku jest bardzo dużo. Jak sądzisz po co w parku są drzewa? Jak wyglądałby park bez drzew? Zapewne zgodzisz się, że drzewa dają dużo cienia, są mieszkaniem dla licznych owadów, ptaków i ssaków, nie wiem jednak czy wiesz, że dzięki nim mamy czym oddychać. Dzieje się to podczas niesamowitej przemiany, zwanej fotosyntezą. Zielone rośliny, takie jak drzewa, potrzebują do niej dwutlenku węgla, wody oraz światła. Na skutek tej przemiany powstaje tlen, który dostaje się do powietrza. Ten sam tlen, który każda komórka twojego ciała potrzebuje, aby żyć.  Dlatego tak zdrowe jest chodzenie do parku czy lasu. Jest tam dużo świeżego powietrza.
Jesienią liście na drzewach zmieniają kolor. Niektóre stają się żółte, inne pomarańczowe lub czerwone. Jeszcze inne brunatne i brązowe. Czy wiesz czemu liście zmieniają barwę? Otóż jesienią, kiedy dzień robi się coraz krótszy, drzewa nie produkują już zielonego barwnika zwanego chlorofilem. Dzięki temu obserwujemy inne, znajdujące się w liściach barwniki. To one odpowiadają za spektakularne kolory jesiennych drzew.

Zadanie: Zbierz w parku liście, które spadły z drzew. Czy wiesz jak nazywają się drzewa, z których pochodzą? Poproś rodziców o pomoc lub sprawdźcie razem w atlasie drzew. Wysuszone liście, wklej na kartkę i podpisz. W ten sposób możesz stworzyć własny atlas drzew.

Zapewne potrafisz znaleźć w parku kasztany i żołędzie. Czy wiesz, że są to owoce drzew? Nie nadają się dla ludzi do jedzenia, ale wiele zwierząt za nimi przepada. Wiewiórki i sójki uwielbiają robić zapasy z żołędzi. Chowają je w różnych miejscach, często zakopując pod mchem. O wielu swoich kryjówkach zapominają i dzięki temu na wiosnę wyrastają nowe dęby.

Zadanie: Wypatrz w parku dzikie zwierzę. Może to być wiewiórka lub jakiś ptak. Poobserwuj w ciszy, co to zwierzę robi. Chodzi, biega, nurkuje a może skacze? Czy czegoś uważnie szuka? Przerzuca dziobem stare liście? Jak sądzisz po co to robi?

Życzę Wam miłych jesiennych spacerów i wielu ciekawych obserwacji!






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz